Dwór Dziewolskich w Krościenku

Standard

Krościenko nad Dunajcem to wspaniała propozycja wakacyjnego wyjazdu lub weekendowego wypadu z rodziną lub znajomymi. Położenie w centrum pomiędzy trzema malowniczymi pasmami górskimi czyni Krościenko atrakcyjną propozycją dla amatorów widokowych szlaków i niezapomnianych przygód.
Wieś słynie wśród turystów jako świetny punkt wypadowy wycieczek w Pieniny, Gorce, a także Beskid Sądecki. Istnieją wytyczone szlaki, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki tego regionu.

Szczególną popularnością cieszą się trasy na Turbacz, Lubań i Trzy Korony. Lokalizacja Krościenka sprawia, że jest to często wybierany cel wyjazdów urlopowych. Przyczynia się do tego w dużym stopniu sprawnie funkcjonująca infrastruktura i walory estetyczne miejscowości. Goście chwalą dobrze rozwiniętą gastronomię i wysoki poziom usług oferowanych przez hotele. W skład szerokiej infrastruktury noclegowej Krościenka wchodzą również pokoje wynajmowane prywatnie oraz apartamenty. Ceny zakwaterowania są konkurencyjne, dlatego koszty urlopowego pobytu będą znacznie niższe niż w przypadku większych miejscowości turystycznych nad morzem czy w Tatrach. Jedną z najbardziej znanych atrakcji Krościenka jest możliwość spływu Dunajcem. To niezapomniane doświadczenie dostarcza wielu wspaniałych wrażeń i potężną dawkę adrenaliny. Spływ jest niemal obowiązkowym elementem wczasów w tej miejscowości. Pozwala poznać uroki tutejszego krajobrazu z najpiękniejszej perspektywy. Dunajec w trakcie swojego biegu często napotyka na ostre zakręty, po minięciu których oczom zaskoczonych uczestników spływu ukazują się niesamowite widoki. Doświadczenie jest absolutnie warte swojej ceny.

Krościenko posiada zadbany rynek, w sąsiedztwie którego znajdują się zabytkowe domy bogatych mieszczan, którzy niegdyś zamieszkiwali to miejsce. Na uwagę zwiedzających zasługuje XIV-wieczny kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Zachowały się w nim oryginalne polichromie, jednak budynek kościoła został przebudowany na styl barokowy. Fundatorem chrzcielnicy był sam król Jan I Olbracht, który przekazał swój dar w 1493 roku. We wsi znajduje się także niedawno wybudowany kościół Dobrego Pasterza oraz liczne kapliczki. Ciekawą i pełną historii budowlą jest zabytkowy dwór Dziewolskich, byli to ostatnimi właściciele wsi. Nie bez powodu Krościenko nad Dunajcem cieszy się rosnącą liczbą turystów. Miejscowość pokochają zarówno miłośnicy wycieczek w góry, jak i zainteresowani zabytkami i pomnikami przyrody tej cudownej okolicy.

One thought on “Dwór Dziewolskich w Krościenku

  1. Norbert1

    Niezależnie od tego którzy szlak prowadzący z Krościenka w góry wybierzemy, wszędzie jest przepięknie. Krajobrazy, przyroda – wszystko mnie tu zachwyca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>