Dywany i wykładziny. Dobieramy do wnętrz!

Wybór dywanu to teoretycznie prosta sprawa. Rynek jest nasycony, a nasze upodobania zwykle ściśle określone. Łatwo jednak popełnić błąd, gdy wybieramy dywany i wykładziny. Tym bardziej, gdy stawiamy jedynie na kwestie wizualne. Decydujemy się na zakup tego, co podoba nam się w sklepie, a nie pamiętamy o tym, że to, co gości na podłodze musi również pasować do całej aranżacji wnętrza. Zdecydowaliśmy się podpowiedzieć, jakie dywany sprawdzą się, w zależności od wybranych pomieszczeń.

Dywany i wykładziny – dla każdego coś innego

Aranżacja to kwestia gustu, ale, jeśli ma być spójną i przyjazną dla oka, także dywan musi zostać dobrze dobrany. Pod uwagę bierzemy kolorystykę mebli, ścian, dekoracje oraz stylistykę przyjętą w danym pomieszczeniu. Dywany i wykładziny goszczące na podłodze, dobieramy zatem na zasadzie podobieństw bądź kontrastów. Pamiętając jednak o fakcie, że bardzo tradycyjny wzór na dywanie, będzie się kłócił z wnętrzem minimalistycznym, surowym, mocno nowoczesnym i odwrotnie.

Kolejno pod uwagę musimy wziąć funkcje, jakie spełnia pomieszczenie, w którym chcemy umieścić dywan lub wykładzinę. W salonach, które są reprezentacyjne, liczy się naprawdę wysoka jakość oraz oryginalny wzór. Dopasowanie do stylistyki. Podobnie jest z jadalnią. Dywany muszą być niepodatne na uszkodzenia, miłe w dotyku, sprężyste i eleganckie. Odporne na zabrudzenia, których niestety nie unikniemy.

W pokojach dzieci nie może zabraknąć kolorów i elementów pobudzających do działania. Mamy dwa wyjścia. Zakupić tradycyjny dywan, w żywych barwach i nawet niecodziennym kształcie bądź postawić na dywan, który stanie się polem do zabawy. Na rynku wciąż znajdziemy dywany opatrzone grafiką ulic i rozbudowanych miast, które staną się miejscem na prowadzenie wyścigów samochodowych. Dla dziewczynek zaś można postawić na motywy z ulubionych bajek.

Co do sypialni i przedpokoju

Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem, bo tutaj odpoczywamy i relaksujemy się. Niezależnie od aranżacji, sypialnia musi dawać poczucie bezpieczeństwa i intymności. Stawiamy zatem na dywany miękkie, puszyste i ciepłe. Doskonale sprawdzają się te z długim włosiem, tak zwane włochacze czy typu shaggy. Wbrew pozorom, dobrej jakości dywan tego typu, nie jest trudny do utrzymania w czystości, a pod względem wizualnym potrafi zaskoczyć.

W przedpokoju musimy zmagać się najczęściej, z największymi zabrudzeniami. Korytarze pod względem aranżacji także są specyficzne. W tym miejscu świetnie sprawdzają się wykładziny lub długie chodniki. Najlepiej utrzymane w kolorystyce szarości, beżów czy brązów. Będą najbardziej uniwersalne, choć wcale nie muszą być nudne. Liczy się to, by były łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wygniatanie.

Co wybrać?

Pod uwagę bierzmy nie tylko swoje możliwości finansowe. Liczy się funkcja danego pomieszczenia, jak i przyjęta stylistyka. Także role, jaką mają spełniać dywany i wykładziny. Do tego dokładamy szczyptę własnych upodobań i zakup idealny, jest na wyciągnięcie ręki.

Ocena

You may also like

1 komentarz

  1. Wykładzina to świetny materiał np do sypialni lub garderoby. W swoim mieszkaniu miałam w bardzo jasnym kolorze i czyściłam ją szorując szczotką lub vanishem z efektem lekkiego wybielenia. Wyczyszczona wyglądała naprawdę widowiskowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge