Firany okienne – 5 wskazówek, które warto brać pod uwagę przy wyborze

Firany okienne - 5 wskazówek, które warto brać pod uwagę przy wyborze

Odpowiednia aranżacja okna nie jest łatwym zadaniem. Dostępne na rynku firany okienne charakteryzują się ogromnym zróżnicowaniem tkanin oraz mnogością wzorów i kolorów. To bogactwo może powodować trudności w wyborze firany najlepiej wpisującej się we wnętrze pomieszczenia.

Ładne i dopasowane do pomieszczenia firany okienne w dużej mierze stanowią o wyglądzie pomieszczenia. To dzięki nim będziesz w stanie nadać pomieszczeniu takich cech jak: przytulność, elegancja, czy niezwykły, oryginalny wygląd.

Firany okienne a aranżacja okna

Choć w przeszłości przyjęło się, że nasze okna muszą zdobić firany okienne, współcześnie nie jest to jedyny sposób na stworzenie niezwykłej aranżacji okna. Oprócz nich można przecież zdecydować się na zastosowanie żaluzji, rolet i paneli. Nie mniej jednak nadal to właśnie firany stanowią najczęściej wybieraną dekorację okna. Często też łączone są z żaluzjami lub roletami. Niezależnie od tego, czy występują w połączeniu z tymi drugimi, czy też samodzielnie, bezsprzecznie stanowią niezwykle efektowną ozdobę okna.

Czym kierować się w wyborze?

Aby stworzyć  niezwykłą aranżację z udziałem firany okiennej, warto widzieć czym kierować się przy jej wyborze. Oto kilka wskazówek.

Cechy wnętrza

Niezwykle istotnym kryterium, jakie należy brać pod uwagę wybierając firany okienne, jest dostosowanie dekoracji okiennej do cech pomieszczenia. Znaczenie ma jego wielkość, kształt, ilość oraz wielkość okien, nasłonecznienie, które często wynika z ekspozycji pomieszczenia względem kierunków świata oraz kolorystyka ścian pomieszczenia.

Dobierając firany do małych pomieszczeń, warto zrezygnować z długich i dających wrażenie ciężkich tkanin. Ich zastosowanie we wnętrzu może bowiem sprawiać, że pomieszczenie optycznie się zmniejszy. W ciemnych pomieszczeniach, czy to na skutek słabego nasłonecznienia, czy też kolorystyki zastosowanej we wnętrzu, również zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie, zwiewne firany niż ciężkie i grube tkaniny.

Funkcjonalność

Aby określić, jaka będzie funkcjonalność firan, należy najpierw sprecyzować ich główne zadanie w pomieszczeniu. Dekoracyjne, osłonięcie wnętrza pomieszczenia przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, a może nadanie mu niezwykłego charakteru i rozjaśnienie pomieszczenia? Jeśli celem zawieszenia firan była chęć regulacji ilości wpadających do środka promieni słonecznych lub osłonięcie pomieszczenia przed spojrzeniami z zewnątrz, warto zdecydować się na gęste tkaniny, które dobrze kryją widok. Delikatne i zwiewne tkaniny warto wieszać w pomieszczeniach, które chcemy nieco rozjaśnić.

Styl pomieszczenia

Warto pamiętać, że firany okienne nie mogą stanowić oderwanego od reszty pomieszczenia elementu. Zamiast tego powinny doskonale komponować się z jego stylem i współgrać z wystrojem i dodatkami. Kolejna sprawa to przeznaczenie pomieszczenia. Zależnie od tego, czy szukasz firany do salonu, kuchni, sypialni czy też pokoju dziennego, wybór powinien być nieco inny.

Długość tkaniny

Aby kupić odpowiednią tkaninę, należy przede wszystkim znać szerokość okien oraz zdecydować, jaką firana będzie miała długość. Przy wyborze długości należy kierować się przede wszystkim rodzajem pomieszczenia oraz efektem, jaki zaplanowano osiągnąć we wnętrzu. Warto tu pamiętać, że długość firany mierzymy od miejsca, w którym znajdują się haczyki, a nie od karnisza.

Rozmaite wzory i kolory

Zróżnicowany asortyment sprawia, że do każdego wnętrza z łatwością dobrana zostanie odpowiednia firana okienna. Niemal nieograniczone możliwości łączenia firan i zasłon to młyn na wodę dla osób, które lubią bawić się dekorowaniem wnętrz.

Jeśli chcemy, aby wnętrza naszych domów były klimatyczne i przyjazne dla użytkowników pamiętajmy, że firany okienne powinny być uzupełnieniem całości stylistyki i spójne z resztą pomieszczenia. Kierowanie się powyższymi zasadami pomoże ustrzec się wielu błędów.

Ocena

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge