Grzejnik – różne rodzaje rozwiązań

Z funkcją ławeczki, w zabudowie szafki lub wanny, oferujący zarówno ciepło, jak i przyjemny chłód upalnym latem. Grzejnik, bo o niego się rozchodzi, już dawno przestał spełniać tylko funkcje praktyczne. Staje się z powodzeniem ozdobą każdego domu. Ma za zadanie zapewniać komfort termiczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast brzydkich i wysłużonych żeberek, zachwycał estetyką i funkcjonalnością.

Grzejnik dekoracyjny – poziomy czy pionowy?

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy grzejnik ma być poziomy czy też pionowy. Poziome konstrukcje są najbardziej popularne. Zwykle montowane na ścianach, płytowe choć nie tylko. Jeśli domownicy zechcą mieć ogrzewanie, które skryje się pod konstrukcją gitary, proszę bardzo! Niektórzy producenci pozwalają nawet na zaprojektowanie grzejnika wedle własnego pomysłu.

Jeszcze więcej możliwości stwarzają rozwiązania pionowe. Ich głównym atutem jest optyczne powiększenie przestrzeni. Poza tym realnie zyskuje się na oszczędności miejsca, grzejnik może być bowiem zamontowany w większej ilości miejsc, niż w przypadku konstrukcji poziomej. Najciekawsze rozwiązania to grzejniki, które montowane są naokoło konstrukcyjnych podpór. Filar przestaje razić w oczy, a do tego jest wreszcie ciepło. Wybór kolorów i dodatkowych elementów, w tym półek czy relingów, stwarza duże pole do popisu najbardziej wymagającym użytkownikom.

Łukowy, narożny, stojący

Idąc dalej w tym kierunku, spotykamy grzejniki łukowe. Są one specjalnie stworzone z myślą o ścianach łukowych. Pomieszczenia, które niegdyś wydawały się być trudne w zagospodarowaniu, a znalezienie miejsca na ogrzewanie bywało ogromnym wyzwaniem, dziś są bazą do urządzenia ciekawej przestrzeni.

W mieszkaniach czy pomieszczeniach, które nie grzeszą metrażem, dobrze sprawdzają się grzejniki narożne. Zajmują mniej miejsca. Wpisują się w różnorodne aranżacje. Ich dekoracyjny wygląd sprawia, że o taki wybór można pokusić się również w klasycznych pomieszczeniach.

Stojący grzejnik dekoracyjny, ze względu na montowanie do podłogi, może pełnić rolę ścianki działowej.

Ławeczka i barierka do schodów

Grzejniki stojące nie zawsze zachwycają swoją estetyką. Poza ścianką działową, mogą jednak przydać się do innych celów. Jeśli zostaną zaplanowane w taki sposób, by uzupełnić je o ławeczkę, będzie można na nich siadać, relaksować się, odpoczywać z książką w ręku… za każdym razem czując przyjemne ciepło. Zyskają na estetyce, która wzbudzi podziw gości.

Zabudowa wanny czy szafki kuchennej, to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Pojawia się jeszcze jedna propozycja, którą warto rozważyć, gdy w domu są schody. Tralki schodowej barierki, bardzo często drewniane, warto zamienić na grzejnik drabinkowy. Wizualnie taka konstrukcja jest uniwersalna i niezwykle ciekawie się prezentuje. Poza tym nie zostaje zabrany ani centymetr z domowej powierzchni. Ściany można wykorzystać na półki, obrazy, malunki – czegokolwiek dusza zapragnie!

Materiały na grzejniki

Dekoracyjne grzejniki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej produkuje się je ze stali, która nadaje wytrzymałości, poza tym taki grzejnik jest łatwy w montażu. Duży atut to równomierne oddawanie ciepła. Rzadziej stawia się na aluminium, które łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym, montaż czyniąc trudnym. Jest to jednak dobre rozwiązanie do łazienek, ponieważ materiał ten radzi sobie z podwyższonym poziomem wilgotności.

Odporność na działanie wody charakteryzuje grzejniki bazujące na miedzi. Takie konstrukcje szybko się nagrzewają i chętnie są wykorzystywane do instalacji niskotemperaturowych.

Najdroższy, a zarazem najciekawszy wizualnie wybór, stanowią grzejniki szklane. Wyglądają wprost fantastycznie, ale są kruche i wymagają dużej mocy, jeśli mają ogrzewać spore powierzchnie. Wady z pewnością rekompensuje niezwykła forma, idealna do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.

Dekoracyjnie i funkcjonalnie – każdy grzejnik ma szansę tak się prezentować w domowych wnętrzach. Dobierzmy ten, który odpowie na wymagania obiektu mieszkalnego oraz domowników.

Ocena

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge