Interesujące miejsca w Radomiu

Standard

Radom jest miastem położonym w województwie mazowieckim. I mimo że z rejonem tym kojarzy się nam głównie Warszawa będącą tak stolicą Mazowsza, jak całej Polski, to Radom też ma sporo do zaoferowania. Trzeba tylko dać mu szansę.

Jednym z bardziej urokliwych miejsc w tym mieście jest Poczta Stara. Pomimo, że chyba każde miasto ma u siebie pocztę, to jednak ta jest o tyle wyjątkowa, że znajduje się tam już od lat 20. XIX wieku. W roku 1865 dobudowano tu budynek poczty nowej. W trakcie istnienia poczty wydarzyło się tutaj trochę ciekawych historii, w tym dzielna postawa harcerzy, którzy usuwali anonimowe listy adresowane do gestapo, znajdującego się przy ulicy Kościuszki 6.

Mniej chlubnym, ale także ważnym obiektem znajdującym się w Radomiu jest więzienie. Pierwotnie, w XVII wieku, były to budynki klasztorne sióstr benedyktynek. Jednakże kiedy Radom znajdował się pod zaborem rosyjskim miejsce to zamieniono właśnie na więzienie.

Pomnik Czynu Legionów to również obiekt znajdujący się w Radomiu. Rzeźba ta prezentuje postać jednego z żołnierzy. Legenda głosi, iż w dzień po ukończeniu pracy zarówno żołnierz pozujący do dzieła, jak i artysta, który je wykonał oddali życie w bitwie. Pomnik został odsłonięty w roku 1930 na radomskim rynku, podczas IX Zjazdu Legionów Polskich. Niestety 10 lat później rzeźba została zniszczona przez naszych zachodnich sąsiadów. W 1998 roku kopia tego dzieła powróciła na swoje pierwotne miejsce, ku uciesze wszystkich.

W Radomiu znajduje się także tablica pamięci Stanisława Wernera. Jest to postać doskonale znana mieszkańcom Radomia. Mężczyzna zginął w wieku zaledwie 18 lat, w wyniku rozstrzelania, dnia 20 grudnia 1906 roku. Odpowiedzialność za jego śmierć ponosi carski sąd wojenny. To jedna z pewnego rodzaju legend tego miasta – tablica ku jego pamięci nie jest więc dla nikogo najmniejszym zaskoczeniem.

Radom to miasto, które ma w swoim posiadaniu wiele obiektów wartych odwiedzenia czy po prostu obejrzenia. O wielu z nich słyszymy, ale przez to, iż nigdy nie mieliśmy okazji ich zobaczyć, wydają się nam trochę abstrakcyjne. Warto więc zdecydować się na podróż tu i zobaczyć przynajmniej część tych obiektów. Baza noclegowa (kliknij ➔tutaj) nie stanowi problemu, gdyż istnieje wiele miejsc, w których można się zakwaterować. Noclegi naprawdę nie są drogie, więc ten rodzaj kosztów nie powinien stanowić najmniejszej przeszkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>