Jantar – w pogoni za bursztynem

Standard

Starożytni Rzymianie oszaleli na punkcie bursztynu, widząc w nim towar na miarę złota. Bursztynowy Szlak sprzyjał organizacji wypraw po bałtycki skarb. W czasach obecnych wieś Jantar, leżąca na tym szlaku, przyjmuje duży napływ turystów, dla których relaks i zdrowie są cenniejsze niż złoto.

Jantar – bursztynowa wieś

Bałtyk nadal wyrzuca z siebie bursztyny, a ich największą ilość można zebrać na plaży poza sezonem turystycznym, czyli w okresie od listopada do kwietnia. Co roku organizowane są tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Funkcjonuje tutaj także Muzeum Bursztynnictwa.

Plaża, która nie skąpi złota Bałtyku

Jantar i miejsca noclegowe oferowane są przede wszystkim dla turystów spragnionych słońca i piasku. Plaża w Jantarze jest ogólnodostępna i każdy może znaleźć swój pamiątkowy bursztyn. Firmy jubilerskie specjalizujące się w wyrobie biżuterii z bursztynu słyną ze swoich kolekcji na całym świecie. Bursztyn znowu jest w modzie, pożądany nie tylko jako element w kolczykach czy bransoletach, ale i w sztuce użytkowej (na przykład jako element zdobny w srebrnych łyżeczkach). Chociaż największym powodzeniem cieszy się połączenie bursztynu ze srebrem, być może z powodu przystępnej ceny, to niektórzy jubilerzy skłaniają się także ku złotu. Noszenie takiej biżuterii może bardzo dobrze wpływać na zdrowie – sam jantar ma właściwości lecznicze, ale wymaga noszenia na ciele, a nie trzymania w szkatule.

Co by było gdyby nie bursztyn?

Zapewne wieś byłaby tak samo lubianym nadmorskim uroczyskiem, jednakże bez znaczących śladów w historii. Bursztyn rozsławił obecne ziemie polskie już w starożytności. Obecnie jantar także zdobywa świat, przy czym jego zasięg jest zdecydowanie większy – dzięki sklepom internetowym biżuteryjny wyrób z bursztynu może dotrzeć do najbardziej oddalonego zakątka świata. Trzeba przyznać, że niektóre wzornictwo jest fascynujące i wygrywa z najbardziej misterną robotą złotniczą.

Jak zdobyć noclegi we wsi Jantar?

Zdobycie noclegu nie będzie zbyt skomplikowane, jeśli rezerwacji na sezon letni dokona się z odpowiednim wyprzedzeniem. Pobyt w Jantarze to czas spędzony w świetle księżyca, który w tym rejonie przemienia się w kolor bursztynowy.

One thought on “Jantar – w pogoni za bursztynem

  1. Julek

    Jantar jest bardzo malowniczą miejscowością, a mistrzostwa w poławianiu dostarczają ogromnych emocji nawet widzom. Sam bym chętnie w nich wystartował, ale pozostanę tylko obserwatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>