Krynica-Zdrój: latem Góra Parkowa, w zimie Jaworzyna

Standard

Zapewne każdy z nas widział, chociażby na etykiecie butelkowanej wody, charakterystyczny budynek Domu Zdrojowego, znajdującego się w Krynicy-Zdroju. Miejscowość ta, jak wskazuje jej nazwa, znajduje się w miejscu, gdzie czerpane są wody mineralne, stanowi też jedno z górskich uzdrowisk Beskidu Sądeckiego. Jednakże to również wspaniałe miejsce na urlopowy wypad i to o każdej porze roku. Miasto to posiada długą tradycję i wiele pięknych, zabytkowych obiektów.

Wspomniany wyżej Dom Zdrojowy znajduje się około 800 m od dworca PKP i PKS, przy krynickim deptaku, wzdłuż którego leży wiele uzdrowiskowych obiektów – pijalni ze źródłami wód, sanatoriów oraz zabytkowych willi. W jednej z nich mieści się Muzeum Nikifora, które koniecznie trzeba odwiedzić, aby zobaczyć prace związanego z tym miastem przez całe życie nietuzinkowego artysty. Przy reprezentacyjnej spacerowej ulicy stoi również muszla koncertowa oraz nowoczesny, przeszklony budynek Pijalni Głównej ciekawie wkomponowany w krajobraz.

Jeżeli wybierzemy się do Parku Słotwińskiego możemy zobaczyć drewniany budyneczek najstarszej pijalni, nazwanej Słotwinką. Z kolei przedłużeniem deptaku jest kolejka na Górę Parkową. To ciekawe miejsce, które warto odwiedzić przede wszystkim od wiosny do jesieni. Na górze działa m.in. park linowy, plac zabaw, punkty widokowe, znajdziemy na jej stokach stawy i drewniane altany mające ponad sto lat. Zimą działa tutaj przedszkole narciarskie. W sezonie letnim na turystów czekają też liczne przyrodnicze ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe i piesze, różne obiekty sportowe, w tym całoroczne lodowisko i tor saneczkowy.

Zimą natomiast poszukujący wrażeń znajdą je na stokach Jaworzyny oraz Słotwiny, gdzie łącznie do dyspozycji jest wiele kilometrów narciarskich tras biegowych i zjazdowych, wyciągi, wypożyczalnia sprzętu, miejsca, gdzie można posilić się i odpocząć. W ciągu całego roku odwiedzić bez przeszkód można zabytkowe pijalnie i sanatoria, muzea: Muzeum Zabawek, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie, Muzeum Nikifora czy Muzeum Turystyki Górskiej.

Ponieważ miasto to jest chętnie odwiedzane przez turystów w różnych celach przez cały rok, nieprzerwanie działa tutaj wiele różnorodnych obiektów oferujących noclegi {meteor-turystyka.pl}. Krynica-Zdrój cieszy się nieustającą popularnością, więc zaplecze sportowe, oferta kulturalna, gastronomiczna i baza sportowa są ciągle ulepszane i doskonale przygotowane na przyjmowanie gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>