Krzesła do gabinetu – funkcjonalność i wygoda

Krzesła do gabinetu - funkcjonalność i wygoda

Ktoś, kto mówi, że praca biurowa nie męczy, nie spędził chyba 8 godzin w pozycji siedzącej. Długie siedzenie nie tylko jest męczące, ale także obciążające dla organizmu. Krzesła do gabinetu lub biura warto wybierać z rozwagą, zwracając szczególną uwagę na ich ergonomię. To od nich będzie zależeć w dużej mierze samopoczucie oraz efektywność pracy.

Jakie powinny być krzesła do gabinetu? Jest kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać.

Krótko o krześle

Przeznaczone do pracy przy biurku krzesło powinno wykazywać szereg cech, które zapewnią wygodę oraz komfort. Brak dolegliwości spowodowanych nieodpowiednią pozycją podniesie efektywność pracy i pozwoli skupić uwagę na wykonywanych zadaniach.

Kluczowe jest tutaj, by krzesła do gabinetu miały wygodne oparcie i siedzisko. Powinny  charakteryzować się właściwą twardością. Warto zwrócić też uwagę na to, jak są wyprofilowane. Czy odpowiadają naturalnym krzywiznom kręgosłupa, czy też wymuszają niewygodną pozycję ciała?

Oparcie powinno stabilizować sylwetkę i dawać możliwość regulacji jego odchylenia. Warto sprawdzić też, czy istnieje możliwość regulacji wysokości oparcia, dzięki czemu posłuży ono osobom o zróżnicowanym wzroście.

Kolejna kwestia to regulacja wysokości siedziska. Należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca na nogi. Nie może być zbyt ciasno, nogi nie powinny też zwisać. Najlepsza wysokość siedziska to taka, przy której stopy osoby siedzącej spoczywają swobodnie na podłodze, a kolana ugięte są pod kątem prostym. Udo z kolei powinno spoczywać na siedzisku na ok. 2/3 swojej długości. Dzięki temu unikniemy negatywnie wpływających na krążenie ucisków na nogi, a w konsekwencji być może także szpecących żylaków w przyszłości.

Wybierając krzesła do gabinetu, wiele osób zwraca też uwagę na podłokietniki. Decydując się na zakup krzesła wyposażonego w ten element, warto pamiętać, by podłokietniki miały możliwość regulacji. Jeśli mają być funkcjonalne, powinny być na tyle szerokie, by wygodnie oprzeć na nich przedramiona.

Kolejna, ostatnia już sprawa to materiał, z jakiego wykonane jest siedzisko i oparcie oraz twardość tych elementów. Sztuczny materiał może powodować nadmierne pocenie się skóry. Siedzisko natomiast nie powinno być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde.

Krzesła do gabinetu a odpowiednia pozycja

Właściwie dobrane krzesła zapewnią nie tylko wygodę, ale także dobre samopoczucie. Nawet po kilku godzinach pracy w pozycji siedzącej nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu.

Odpowiednia pozycja w czasie pracy warunkowana jest nie tylko dobrze dobranym, ergonomicznym krzesłem, ale również sposobem ustawienia biurka oraz monitora, wysokością biurka, kątem nachylenia monitora itd.

To o czym warto pamiętać:

  • ciało osoby siedzącej podczas pracy powinno tworzyć kąty proste – zarówno pomiędzy tułowiem i udami, jak i między udami a podudziami,
  • stopy powinny spoczywać wygodnie na podłodze,
  • monitor powinien być ustawiony nieznacznie poniżej wzroku osoby siedzącej.

Jeżeli zadbamy o wszystkie opisane wyżej elementy, krzesła do gabinetu zapewnią komfort podczas pracy i pozwolą uniknąć problemów zdrowotnych.

Ocena

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge