Latarnia morska „Stilo” – Choczewo

Standard

Nieodłącznym elementem wakacji na morzem jest zwiedzanie typowych dla tego regionu budowli – latarni morskich. Wznoszone od setek lat mają za zadanie wskazywać nadpływającym statkom drogę. To znak nawigacyjny, bez którego żegluga morska byłaby bardzo utrudniona. Latarnie morskie można spotkać na wszystkich kontynentach. Jedne są budowane na zboczach wybrzeża, inne nawet głębi lądu. Najwyższa istniejąca latarnia morska obecnie znajduje się w Arabii Saudyjskiej i wznosi się ponad 130 metrów nad swój postument. W Polsce najwyższą jest ta w Świnoujściu. Wzniesiona w roku 1857 ceglana budowla ma 65 metrów wysokości. Ogółem na polskim wybrzeżu znajduje się 18 latarni z czego 17 jest czynne. Większość także jest udostępniona zwiedzającym. Ze wszystkich brył jedna jest wyjątkowa.

Zlokalizowana jest w Sasinie, w gminie Choczewo, około 30 km od Łeby. Latarnię „Stilo” wyróżnia to w jaki sposób została wybudowana. Powstała ona na fundamencie z betonu i marmuru na początku ubiegłego wieku. W latach 1904-1906 została ona zmontowana z gotowych elementów wykonanych ze staliwa. Konstrukcja jest połączona śrubami. Unikatowość „Stilo” polega na tym, że jest ona jedną z trzech na świecie latarni zbudowana tą metodą. Został ona wzniesiona na wzgórzu 1 km od linii brzegowej. Do połowy XX wieku znajdowały się w tej okolicy aż dwie latarnie, jednak ta bliżej wybrzeża został przeniesiona do Jastarni. Charakterystyczna bryła wieży w kolorach czarnym, białym i czerwonym wznosi się na wysokość 34 metrów. Samo światło znajduje się na wysokości o 2 metry niższej, a jego zasięg to prawie 23, 5 mili morskiej. W przeszłości latarnia w Sasinie była wyposażona w sygnał dźwiękowy słyszalny z odległość do 12 mil, jedna z chwilą wprowadzenia systemów nawigacyjnych na statkach i kutrach został wyłączony. Latarnia „Stilo” została oddana do zwiedzania w roku 1992 i od tego czasu jest stałą atrakcją turystyczna dla wczasowiczów przyjeżdżających w okolice Choczewa. Otwarta jest sezonie urlopowym od 1 maja do 31 września w godzinach 10:00 -19:00. Cena biletu to 3 zł na wstęp normalny i 2 zł za ulgowy. Z wieży rozciąga się wspomniały widok na okolice.

To tylko jedna z nielicznych atrakcji okolicy. Bogata baza noclegowa sprawia, ze gmina Choczewo to bardzo atrakcyjne miejsce letniego urlopu. Piaszczyste niezatłoczone plaże, bliskość jeziora Choczewskiego, cicha i spokojna okolica to główne atuty. Warto dodać, ze turyści mogą liczyć na bardzo atrakcyjne noclegi (zobacz: Meteor). Choczewo to zarówno nadmorskie miejscowości: Sasino, Kopalino i Lubiatowo, jak i spokojne nieco oddalone wsie skryte w sosnowych lasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>