Mało znane uzdrowisko w Wysowej Zdroju

Standard

Wysowa Zdrój to małe uzdrowisko w Beskidzie Niskim, ok. 30 km od Gorlic. Jest to wieś malowniczo rozłożona w kotlinie pomiędzy szczytami Ostrego Wierchu i Koziego Żebra oraz Przełęczą Wysowską, leżącą na granicy ze Słowacją. Wysowa znana jest przede wszystkim z wód mineralnych oraz ciekawych szlaków spacerowych. Szczawy i lecznicze solanki stanowią najbardziej rozpoznawalny znak charakterystyczny Wysowej. To właśnie stąd pochodzi słynna woda mineralna Wysowianka, tu również produkuje się wody lecznicze Henryk, Józef i Franciszek. Więcej rodzajów można spróbować i kupić w miejscowej pijalni.

Wody występujące w Wysowej należą do gatunku szczaw alkalicznych i są naturalnie nasycone dwutlenkiem węgla, skąd bierze się ich charakterystyczny posmak. Zawierają bardzo dużo różnorodnych pierwiastków chemicznych, co powoduje iż są zalecane przy profilaktyce i leczeniu wielu rodzajów schorzeń. Korzystny dla zdrowia jest również sam klimat Wysowej. Wieś jest oddalona od dużych ośrodków przemysłowych i położona w dolinie, w otoczeniu dużej ilości lasów. Dzięki temu powietrze tam jest wyjątkowo czyste. Z tego względu wieś zapewnia idealny odpoczynek od miejskiego zaduchu i zanieczyszczeń. Bardzo czyste są również wody podziemne – jest to spowodowane właściwościami lokalnych gleb. Przyroda okolicznych lasów i wzgórz jest w bardzo niewielkim stopniu przekształcona przez człowieka. Podczas spacerów do lasu można spokojnie nazbierać borówek czy grzybów.

W samej wsi znajduje się kilka ośrodków przeznaczonych dla kuracjuszy. Zabiegi sanatoryjne oferują zarówno ośrodki Glinik, Biawena jak i Beskid: ten ostatni jest zresztą regularnym sanatorium, chociaż oferuje również noclegi dla zwykłych turystów. We wszystkich wymienionych miejscach można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej, usług masażysty czy zabiegów relaksacyjnych. Ponadto w parku zdrojowym w Wysowej funkcjonuje basen kryty. Jest to obiekt bardzo nowoczesny, oddany do użytku zaledwie przed kilku laty. Oczywiście, poza sanatoriami we wsi znajdują się miejsca oferujące noclegi dla turystów. Goście mogą skorzystać z oferty kilku pensjonatów lub z łatwością znaleźć miejsce na prywatnej kwaterze [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wysowa-zdroj,0.html]. Z reguły nie ma problemu ze znalezieniem pokoju, ponieważ Wysowa Zdrój jest wciąż mało popularnym kierunkiem wśród turystów. To zresztą jeden z argumentów, dla których warto odwiedzić to uzdrowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>