Nowoczesne technologie oświetleniowe

Nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, jakie proponują w obecnych czasach producenci oświetlenia, dają całe spektrum możliwości. Nie tylko pod względem doboru projektów do aranżacji, ale i wykreowania klimatu wnętrza, w zależności od roli, jaką spełnia pomieszczenie. Stosunkowo szeroką gamę możliwości daje nam oświetlenie typu spot light. Uniwersalne, minimalistyczne, ale z ruchomym źródłem, które można dowolnie ukierunkować. Pobawmy się w profesjonalistów i samodzielnie wykreujmy domową przestrzeń.

Klimat wnętrza zależy od oświetlenia

Harmonijna aranżacja i współgrające ze sobą elementy, to pierwszy etap do stworzenia klimatycznego miejsca. Drugim elementem będzie sposób kierowania światła. Niewiele możliwości w tej kwestii pozostawiają nam żyrandole, plafony czy kinkiety. Ich światło pada w jednym kierunku. Jest mniej bądź bardziej rozproszone. Wyrazistsze lub lekko przytłumione. Wypracować postrzeganie przestrzeni, możemy jedynie decydując o miejscu montażu.

Najwięcej do „powiedzenia” w tej kwestii mają spoty. Punktowe źródła światła, które przeważnie są ruchome. A jeszcze więcej oferują, jeśli decydujemy się na spot light zainstalowane na szynie bądź owalu, w liczbie kilku ruchomych źródeł.

Dekoracyjnie, nastrojowo, a może praktycznie?

Decydując się na pojedynczą oprawę, jesteśmy w stanie wyeksponować wybrane elementy. Światło kierujemy na obrazy, fotografie w ciekawych ramkach, trofea czy zdobne pamiątki. Równie dobrze można w ten sposób nadać charakteru dzieła sztuki, chociażby rzeźbionym meblom.

Gdy światło ma sprzyjać koncentracji i służyć nam do nauki, pracy, warto wybrać oprawę z kilkoma źródłami bądź pojedyncze spoty, ale w większej liczbie. Następnie kierując wiązkę światła w okolice biurka, wyspy kuchennej czy stołu w jadalni. W miejsce, które ma oferować walory użytkowe.

Nastrojowe światło sprawdza się w sypialni, strefie wypoczynkowej i w kąciku czytelniczym. Spot lighty idealnie nadają się do tego celu, bo wąską wiązkę możemy skierować dokładnie w wybrane miejsce. Oświetlić stolik nocny obok łóżka w sypialni czy kanapę w salonie, która znalazła swoje miejsce tuż przed kominkiem. W kąciku z bujanym fotelem, gdzie spędzamy czas z książką i kubkiem ulubionego napoju w ręku, oświetlenie wąską wiązką pozwala swobodnie czytać, a jednocześnie światło nie razi innych.

Pożądana atmosfera wnętrza? Tylko ze spot light!

Klimat uzyskany w naszych pomieszczeniach ma ogromne znaczenie. Oświetlenie wpływa nań w ogromnym stopniu. Dobierajmy je na końcu, gdy już zadecydujemy o kolorystyce, wyposażeniu i obszerności poszczególnych stref.

Pamiętajmy również o odpowiednim sposobie rozmieszczenia. Zbyt słabe zagęszczenie spowoduje powstawanie zacienionych miejsc. Zbyt duże z kolei, to większy wydatek na energię elektryczną. Rozważmy propozycję oświetlania spot lightami, bo to projekty mocno funkcjonalne i modne.

Ocena

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge