Opakowania na wino i właściwe przechowywanie

Opakowania na wino i właściwe przechowywanie

Przechowywanie trunków wymaga wiedzy, która pozwoli zachować ich walory smakowe. Szczególnie dotyczy to win. Dlatego, jeśli jesteś zapalonym winiarzem, powinieneś zainwestować w opakowania na wino. Dzięki nim butelki z ulubionym trunkiem będziesz mógł przechowywać przez wiele lat. Tu jednak uwaga – nie wszystkie wina nadają się do długiego przechowywania. Ich walory smakowe poprawiają się wraz z wiekiem do pewnego momentu, a później zaczynają tracić na wartości. Warto zatem wiedzieć, jakie wino można przechowywać i przez jak długi okres to robić.

Kiedy już posiądziemy taką wiedzę, możemy zająć się stworzeniem odpowiednich warunków do przechowywania. Te zagwarantują, że alkohol wystarczająco długo zachowa swój znakomity smak i aromat. W tym celu warto wybrać odpowiednie opakowania na wino. Najczęściej są to skrzynki, choć istnieją też inne możliwości.

Przechowujesz wino? Uważaj na światło

Konieczność właściwego przechowywania wina wynika z niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych. Wśród tych, które mogą mieć na nie negatywny wpływ, należy wymienić światło. Szczególnie szkodliwe są tutaj promienie UV. Stąd starym zwyczajem należy przechowywać wino w ciemnych butelkach i najlepiej w chłodnym, pozbawionym okien pomieszczeniu (piwniczka). Do tego potrzebne są oczywiście odpowiednie opakowania na wino. Piwniczkę można oświetlić świecami lub lampami LED.

Zachowaj odpowiednią temperaturę

Przechowywanie wina w piwniczkach ma jeszcze jedno ważne uzasadnienie. Pomaga w zachowaniu odpowiedniej, stałej temperatury. Co istotne, w przypadku poszczególnych rodzajów trunków optymalna temperatura może być zupełnie inna. Najniższą temperaturę leżakowania mają wina musujące, a najwyższą czerwone. Piwniczka powinna zatem zostać wyposażona w termometr, a jeszcze lepiej, jeśli będziemy mogli zainwestować w klimatyzację, która pomoże utrzymać właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Opakowania na wino umożliwią łatwe transportowanie trunków w miejsce, gdzie warunki są najlepsze.

Opakowania na wino i wilgotność powietrza

Na jakość wina wpływa nie tylko światło oraz temperatura, ale również wilgotność powietrza. I tu znów dostrzegamy zalety piwniczek, w których wilgotność jest zwykle zdecydowanie wyższa niż w mieszkaniach. Optymalna wilgotność to ta, która oscyluje w granicach 60 – 80%. Zbyt niska może powodować wysychanie korka zatykającego wylot butelki, a w konsekwencji jej rozszczelnienie się. Przedostające się do środka powietrze może zepsuć smak wina.

Warto pamiętać, że zbyt wysoka wilgotność również nie jest pożądana. Może bowiem skutkować pogorszeniem jakości powietrza w piwniczce, a nawet pojawieniem się pleśni na butelkach. Optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wilgotnościomierz, który pomoże monitorować oraz utrzymać odpowiednie warunki i w razie konieczności przenieść opakowania na wino w inne miejsce.

Smaczne, aromatyczne wino wymaga nie tylko właściwej oprawy przy podaniu, ale także warunków przechowywania. I jedno i drugie mogą umożliwić odpowiednio dobrane opakowania na wino. Konieczny jest także wybór dobrego miejsca do leżakowania trunków. Najlepiej sprawdzi się piwniczka.

Ocena

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge