Plafony, doskonały wybór do każdego wnętrza

Plafony, doskonały wybór do każdego wnętrza

Choć w latach 50 ubiegłego stulecia plafony kojarzono przede wszystkim z lampami rozświetlającymi przestrzeń publiczną, współcześnie są oprawami oświetleniowymi bardzo popularnymi w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Spotyka się je zarówno w domach i mieszkaniach, jak i biurach, gabinetach lekarskich i sklepach. Ich powszechne wykorzystanie to nie tylko wynik obecnie panujących trendów w aranżacjach wnętrz, ale przemyślane działanie mające na celu wykorzystanie licznych zalet plafonów.

Plafony, inaczej określane niekiedy również mianem plafonier, bardzo chętnie montowane są w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Zarówno klienci indywidualni, jak i osoby trudniące się zawodowo wykonywaniem aranżacji wnętrz chętnie wykorzystują ich walory.

Czym są plafony?

Rynek oświetleniowy pełen jest różnego rodzaju opraw oświetleniowych, które ze względu na swoją budowę  można podzielić na różne kategorie. Wśród nich wymienić można między innymi kinkiety, lampy wiszące, żyrandole, plafony i wiele innych. Podział na kategorie znacznie ułatwia klientom nawigację po sklepach internetowych z oświetleniem i doprecyzowanie, jaką oprawą są zainteresowani.

Wspólną cechą wszystkich lamp, które przynależą do kategorii plafony, jest ich płaska, przylegająca do sufitu konstrukcja oraz brak w budowie statywu, obecnego między innymi w lampach wiszących. Oprawy oświetleniowe z tej kategorii charakteryzują się bardzo bogatą ofertą modeli wykazujących zróżnicowane rozmiary, wzornictwo, kolorystykę i rodzaj materiału, z jakich zostały wykonane. O szerokim asortymencie dostępnych na rynku modeli można przekonać się odwiedzając stronę plafony nowoczesne.

Liczne zalety

Jak już wspomniałam, plafony mają szereg atutów, które architekci wnętrz z chęcią wykorzystują w swoich aranżacjach. Ich zastosowanie nie jest zatem jedynie wynikiem chwilowej mody, ale rozważnym działaniem, mającym na celu osiągnięcie określonego efektu we wnętrzu.

Plafony montowane w małych lub wąskich pomieszczeniach prezentują się znacznie lepiej niż żyrandole i lampy wiszące. Dzięki temu, że montowane są tuż przy suficie, nie przytłaczają i dają wrażenie przestrzeni, dzięki czemu wizualnie powiększają pomieszczenie. Co więcej, dzięki temu, że znajdują się znacznie powyżej przestrzeni, po jakiej poruszają się użytkownicy, nie utrudniają funkcjonowania w małych pomieszczeniach.

Plafony pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Jednak najchętniej montowane są w nowoczesnych pomieszczeniach, których właściciele poszukują we wnętrzach dużych, otwartych przestrzeni. Zawieszone wysoko plafony to świetne rozwiązanie do takich pomieszczeń i doskonała alternatywa dla żyrandoli.

Do każdego wnętrza

Plafony doskonale odnajdują się w każdym stylu wnętrzarskim. Szeroka oferta zróżnicowanych pod wieloma względami modeli i możliwość nabycia zarówno takich, o bardzo prostej, wręcz minimalistycznej formie, jak i bogatych w zdobienia w stylu glamour to niebywała gratka dla kupujących.

Co więcej, plafony mogą być montowane w każdym rodzaju pomieszczenia. Od salonu i sypialni, poprzez przedpokój, po kuchnię i łazienkę. Warto jednak pamiętać, że do wnętrz, w których występuje podwyższona wilgotność, nadają się tylko oprawy o wysokim współczynniku IP (stopień zabezpieczenia przed wilgocią).

Zważywszy na to, jak liczne zalety mają plafony oraz na ich szeroką ofertę na rynku, trudno dziwić się ich popularności. Biorąc to pod uwagę, mam wrażenie, że to nie chwilowa moda, ale dłuższy trend w architekturze wnętrz.

Ocena

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge