Uzdrowiskowy czar na Dolnym Śląsku: Kudowa Zdrój

Standard

Kudowa Zdrój to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe, liczące niewiele ponad 10 tys. mieszkańców, położone w województwie dolnośląskim. Miejscowość roztacza się w malowniczej Dolinie Kłodzkiej w jej zachodniej części. To wspaniałe miejsce, które skradło serca nie tylko kuracjuszy, ale także tysiąca turystów. Kudowa Zdrój zachwyca przede wszystkim unikatowymi walorami uzdrowiskowymi, a co za tym idzie pięknym parkiem zdrojowym. Na atrakcyjność tego miejsca wpływa także bliskość widowiskowych Gór Stołowych, liczne zabytki, muzea, a także nowoczesne zaplecze sportowe.

Serce Kudowy stanowi Park Zdrojowy, będący miejscem koncentracji życia mieszkańców, ale przede wszystkim przyjezdnych gości. Plac został zagospodarowany już w osiemnastym wieku i regularnie się rozrastał, przyciągając coraz większą rzeszę wielbicieli. Już samą uwagę przykuwa pięknie urządzony i zadbany park, w którym znajdziemy wiele okazałych gatunków roślin, jak chociażby agawy, kaktusy czy zjawiskowe rododendrony. Najważniejszym budynkiem w Parku Zdrojowym jest oczywiście Pijalnia Wód, w której kuracjusze mogą korzystać z uzdrowiskowych walorów wód mineralnych, których źródła biją w tym miejscu. Wewnątrz budynku znajduje się okazała Sala Koncertowa, w której często odbywają się znakomite i rozrywkowe spotkania muzyczne. Na sporą uwagę zasługuje także wystrój pijalni. Liczne rzeźby, bogate zdobienia, a także zabytkowe dzieła sztuki czynią to miejsce niezwykłym i unikatowym. Sam Park gości wiele festiwalów i koncertów, które rozpoczynają się o zmierzchu, a kończą się o świcie słońca. Ten piękny ogród wieńczy całkiem spory staw, za którym znajduje się przejście graniczne do naszego południowego sąsiada – Czech.

Do Kudowy Zdroju przyjeżdżają kursanci przede wszystkim z chorobami układu krążenia, jak chociażby niedokrwistość czy nadciśnienie tętnicze. Leczone są tu także wszelkie schorzenia związane z układem ruchowym, na przykład wady postawy czy stany po urazach ortopedycznych. Kudowa słynie także z profesjonalnej i skutecznej rehabilitacji dzieci. Uzdrowisko górskie stale się powiększa, rozwija, stając się coraz piękniejszym punktem na mapie Polski. Baza noclegowa [dostępna na Meteorze] jest bardzo dobrze rozbudowana i stwarza doskonałe warunki pobytu zarówno kuracjuszy, dla których dedykowane są pakiety lecznicze w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz sanatoriach, a także dla turystów, na których czeka wiele przytulnych pensjonatów, jak i luksusowych hoteli. Kudowa Zdrój to przede wszystkim unikalne walory uzdrowiskowe. Należy jednak dodać, że to miejsce urzeka także wspaniałymi górskimi krajobrazami.