Wapiennik i ogród japoński – ciekawe miejsca Stronia Śląskiego

Standard

Stronie Śląskie to niewielka miejscowość, która przez wieki dzieliła losy ziemi kłodzkiej, na której leży, jak i całego Dolnego Śląska. Współcześnie nie brakuje w mieście pamiątek po tych czasach. Turyści, których skusi miejscowa baza noclegowa (meteor-turystyka.pl – noclegi Stronie Śląskie) lub też atrakcje okolic, przyjeżdżają i poznają przy okazji garść szczegółów z historii tych regionów. Jednak oprócz samego miasta, warto też wiedzieć jakie konkretne miejsca można odwiedzić w pobliżu.

 

W niedalekim Kletnie fani mocnych wrażeń mogą zwiedzać Jaskinię Niedźwiedzią. Została ona odkryta w latach 60. Wówczas na tym terenie działał kamieniołom. Podczas rozsadzania skał materiałami wybuchowymi górnicy trafili na otwór, który okazał się być wejściem do jaskini. Wciąż niektóre jej partie nie są dokładnie zbadane. Na turystów czeka odcinek długości blisko 800 m. Ponadto, przed wejściem do jaskini zbudowano pawilon, w którym prezentuje się najciekawsze odkryte formy skalne z prehistorii, kości mamucie, oraz postać prof. Mariana Puliny, który jako pierwszy prowadził szerokie badania jaskini i sporządzał jej mapy.

Mówiąc o ziemi kłodzkiej, nie można także pominąć tras narciarskich, które zimą zapełniają się amatorami zjeżdżania po stoku. Jedną z najbardziej znanych jest Czarna Góra i położone na niej stacje narciarskie. Na Czarną Górę prowadzi wyciąg krzesełkowy liczący sobie ponad 1300 m długości. Do tego jest także 8 wyciągów orczykowych, czyli takich, na których narciarze poruszają się w górę po śniegu, ciągnięci przez wyciąg za pomocą belki, której się trzymają. Z Czarnej Góry wiedzie 6 tras narciarskich. Dwie z nich mają odpowiednie wyposażenie i mogą być ośnieżane przez cały sezon, w zależności od potrzeb. Czarna trasa posiada najwyższy stopień trudności A.

Z kolei w niedalekiej Starej Morawie, w starym budynku wapiennika znajduje się prywatna galeria malarstwa i grafiki. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. W galerii odbywają się wystawy twórczości różnych artystów, a także koncerty czy dyskusje. Wokół niej jest zbudowany mały ogród w stylu japońskim. Właściciele mieszkają tuż przy galerii, a ich ogromną zasługą jest remont wapiennika, ponieważ wcześniej znajdował się on w ruinie. Okolice Stronia Śląskiego oferują więc wiele atrakcji o każdej porze roku. Wystarczy chwila uważnego poszukiwania, a każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>