Włącznik ze ściemniaczem – dlaczego warto go zainstalować?

Dla oczu, oszczędności i klimatycznego wystroju. Te trzy zalety można mieć na wyciągnięcie ręki, stawiając na włącznik ze ściemniaczem. Działa w inny sposób niż klasyczny włącznik, odmienny może być również sposób sterowania, ale najważniejsze to funkcjonalność. Co sprawia, że warto przemyśleć montaż włącznika ze ściemniaczem?

Jak działa ściemniacz?

Ściemniacz to transformator. Pozwala na regulację, dzięki której dochodzi do zmiany natężenia światła od 0 do 100% całkowitej mocy, którą oferuje oświetlenie. W zależności od wybranego modelu, jest to propozycja także do wykorzystania w przypadku sterowania roletami, wentylacją czy ogrzewaniem.

Ściemniacze oferują różne parametry techniczne, stąd największe znaczenie ma, gdzie chcemy je zamontować oraz jakiego typu oświetlenie ma być z nimi zintegrowane. Nie bez znaczenia pozostaje moc lamp, dostępność lub brak uziemienia. Do tego dochodzi funkcjonalność, kolorystyka oraz sposób sterowania.

Zalety wyboru ściemniaczy

Przede wszystkim oszczędności. Gdy zmniejszamy natężenie oświetlenia, możemy liczyć na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Wystarczy 25% mniejsze natężenie światła, aby pobór prądu zmalał aż o 20%. W skali kilku miesięcy, a tym bardziej całego roku, różnice stają się widoczne przy płaceniu rachunków.

Moduły, które nadają się do zainstalowania i zastosowania ściemniacza, oferuje sklep elektryczny Gajwer.pl. Ich plusy nie kończą się na tak ważnych oszczędnościach. Wyobraźmy sobie, że oglądamy telewizję – nasze oczy się męczą, gdy zmagają się zarówno z niebieskim światłem ekranu, jak i dużym natężeniem oświetlenia. Zmieniając ten parametr, przyjemniej się ogląda telewizję, oczy nie odczuwają tak dużego zmęczenia. Chronimy wzrok.

Podobnie jest, gdy w nocy wstajemy do toalety. Lampy dające światło o maksymalnym natężeniu, po włączeniu powodują wybudzenie. Trudniej usnąć po powrocie z łazienki do łóżka, a oświetlenie nieprzyjemnie razi w oczy. Już niewielka zmiana natężenia światła rozwiązuje ten problem.

Włączniki ze ściemniaczem doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych. Maluchy nierzadko nie lubią zasypiania w całkowitych ciemnościach, ale przecież nie zaznają spokojnego snu, gdy w pokoju będzie włączona główna lampa. Ściemniacz daje szansę na pozostawienie uruchomionej lampki, ale gwarantującej jedynie subtelne, nierażące w oczy światło.

Nie możemy zapomnieć o atmosferze – w sypialni sprzyjającej zasypianiu, w salonie towarzyszącej wspólnym spotkaniom przy ulubionym filmie. W korytarzu, nie powodującej nadmiernego rozbudzania, gdy wędrujemy do łazienki. Natężenie światła ma w każdej z tych sytuacji ogromne znaczenie. Regulując je, zapewniamy i klimat w pomieszczeniu, jakiego oczekujemy, i pełen komfort korzystania z wybranych przestrzeni.

Funkcjonalność i estetyka

W parze z walorami praktycznymi muszą iść kwestie estetyczne. Ściemniacze bez problemu można dobrać pod względem wizualnym. Tym samym zyskujemy na dużej funkcjonalności. Co więcej, nie zaburzamy stworzonej aranżacji wnętrza, lecz uzupełniamy ją.

Ocena

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge