Zakup ziemi pod budowę domu. Na co warto zwracać uwagę?

Zakup ziemi pod budowę domu. Na co warto zwracać uwagę?

Zakup ziemi na budowę domu nierzadko jest inwestycją na całe życie. Najczęściej decydują się na niego osoby, które chcą osiedlić się na stałe i wybudować dom, który spełni ich wszystkie oczekiwania. Wybór odpowiedniego gruntu staje się zatem niezwykle istotną decyzją, która może zaważyć na ich przyszłym życiu i komforcie użytkowania posesji. Decydując się na zakup w pośpiechu, nietrudno popełnić fatalną w skutkach pomyłkę. Poniżej podpowiadamy, na co w szczególności warto zwracać uwagę i gdzie należy się udać, by sprawdzić stan prawny wystawionej na sprzedaż nieruchomości.

Decydując się na zakup ziemi, można szukać odpowiedniej oferty samodzielnie albo poprzez biuro nieruchomości. W tym drugim przypadku trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty pośrednikowi prowizji. Z drugiej strony biura nieruchomości często dysponują większą ilością ofert, a samodzielne poszukiwania mogą być długotrwałe i uciążliwe. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, nie zapomnij, by przed dokonaniem transakcji zakupu sprawdzić kilka istotnych kwestii związanych z gruntem.

Stan prawny nieruchomości

Najważniejszą kwestią pozostaje zbadanie księgi wieczystej (KW), w której została zapisana  nieruchomość. Można też złożyć od razu wniosek o wypis z KW, pamiętając jednak, że w tym przypadku konieczne będzie poniesienie opłaty. Taki wypis będzie niezbędny przy podpisaniu aktu notarialnego. Aby nie ponosić kosztów, kiedy nie jesteśmy jeszcze przekonani do zakupu nieruchomości, na początku można ograniczyć się do samego badania KW.

Z księgi wieczystej dowiemy się między innymi, kto jest właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości oraz czy ciążą na niej jakieś zobowiązania (kredyt hipoteczny, służebność itp.).

Zakup ziemi a przeznaczenie gruntu

W kolejnym etapie warto udać się do urzędu gminy, gdzie w wydziale urbanistyki dowiemy się, czy dla danego obszaru został ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Z mpzp można odczytać m.in.:

  • jakie jest przeznaczenie gruntu,
  • czy można na działce wznosić budynki,
  • do jakiego rodzaju zabudowy została dopuszczona nieruchomość,
  • jakie określono wymagania dla posesji oraz budynków wznoszonych na danym terenie (wysokość zabudowy, odległość od pasa drogowego, maksymalna powierzchnia zabudowy itd.).

Zdarza się, że dla danego obszaru nie został ustanowiony mpzp. W takim przypadku, zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup ziemi, warto wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Taką decyzję wydaje się dla konkretnej nieruchomości. Wynika z niej, czy na wskazanym obszarze może być prowadzona budowa i w jakiej formie.

Z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu może wystąpić każdy, niezależnie od tego, czy jest właścicielem nieruchomości, czy nie. Decydując się na zakup ziemi przed wydaniem wspomnianej wyżej decyzji, inwestor może się spotkać z niemiłą niespodzianką, ponieważ jej zapisy nie zawsze będą dla niego korzystne.

Wybór odpowiedniego gruntu pod budowę domu nie jest łatwy. Oprócz wymienionych wyżej aspektów należy wziąć też pod uwagę sąsiedztwo nieruchomości, uzbrojenie działki, dojazd oraz infrastrukturę. Im wnikliwiej przeanalizujemy wszystkie za i przeciw, tym trafniejszą decyzją może okazać się zakup ziemi pod budowę domu.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge