Żarówki LED – dlaczego warto w nie zainwestować?

Żarówki LED - dlaczego warto w nie zainwestować

Żarówki LED od pewnego czasu szturmem zdobywają rynek. Cenione są za ich funkcjonalność i energooszczędność. Ich zwolennicy potrafią jednym tchem wymieniać niezliczone zalety, przeciwnicy z kolei podają w wątpliwość ich prawdziwość. Trudno opowiadać się po jednej, czy drugiej stronie, jeśli samemu nie sprawdziło się dogłębnie tematu. Dlatego w tym wpisie postaram się obiektywnym okiem spojrzeć na żarówki LED, ich wady i zalety.

Oświetlenie oparte na technologii LED jest nowoczesne i znacznie bardziej zaawansowane niż inne, dostępne na rynku źródła światła. Większość producentów bardzo dużo mówi o ich zaletach, nie wiele, jeśli w ogóle, wspominając przy tym o wadach. Warto pamiętać jednak, że nie ma rozwiązań idealnych i jakieś wady z pewnością być muszą. W tym wpisie postaram się przybliżyć jedne i drugie.

Żarówki LED i ich zalety

Zacznijmy od zalet:

 1. Diody LED charakteryzuje duża sprawność, co oznacza nie mniej, nie więcej jak małe straty w postaci ciepła w trakcie przetwarzania prądu w światło, a co za tym idzie oszczędność energii.
 2. Diody są znacznie mniejsze od innych źródeł światła, dzięki czemu znajdują zastosowanie w trudno dostępnych miejscach.
 3. Uderzenie prądowe to zjawisko polegające na tym, że w momencie włączenia żarówki pobiera ona znacznie więcej mocy niż w trakcie świecenia. Zwiększony pobór występuje do momentu wystarczającego rozgrzania się żarówki. Uderzenie prądowe to  zjawisko obserwowane głównie w przypadku żarówek tradycyjnych. Przy diodach LED nie występuje.
 4. Dla wielu osób związanych z ekologią bardzo ważny pozostaje aspekt, że diody nie zawierają rtęci ani też innych szkodliwych dla człowieka i środowiska substancji.
 5. Żarówki LED cechuje duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wstrząsy. Wynika to z  tego, że w ich budowie nie można wyróżnić luźnych, ani kruchych elementów. Oprócz tego są też odporne na wilgoć i niskie temperatury.
 6. Jedną z najczęściej podnoszonych zalet żarówek LED jest ich długa żywotność. Jak podają producenci oświetlenia, żywotność dobrej jakości, markowej diody jest na poziomie 30-100 tysięcy godzin. Po okresie wskazanym przez producenta żarówka nie spali się, lecz utraci 30% swojej jasności. Oznacza to, że nadal będzie świecić, z tym że ciemniej niż na początku użytkowania.
 7. W przypadku diod uzyskanie skupionej wiązki światła jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku innych źródeł światła.
 8. Diody LED mogą świecić na różne kolory. Co więcej, emitowane przez nie światło ma wyjątkowe, nasycone barwy.
 9. Diody, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie grzeją się w czasie pracy.

Wady diod

Jak wspomniałam, są i wady. Wśród nich warto wymienić:

 1. Diody LED charakteryzuje niski współczynnik oddawania barw. Znacznie lepsza pod tym względem jest zwykła żarówka, która współczynnik oddawania Ra lub CRI ma na poziomie niemal 100, podczas gdy w przypadku oświetlenia LED jest to zaledwie 80 – 90.
 2. Skupiona wiązka światła, o której mowa była podczas omawiania zalet, dla niektórych może być też wadą. W przypadku technologii LED istnieje bowiem większa trudność niż przy żarówkach tradycyjnych, w uzyskaniu oświetlenia rozproszonego.
 3. Diody wykazują dużą wrażliwość na przepięcia, a nawet krótkie przekroczenie dopuszczalnego prądu. Gdy do nich dochodzi, mogą ulegać uszkodzeniu. Dlatego wraz z nimi warto stosować dobrej jakości zasilacze lub elektronikę stabilizującą prąd.
 4. Diody nie grzeją się nadmiernie w trakcie pracy, ale ich wewnętrzna temperatura może być bardzo wysoka. Dlatego konieczne jest zapewnienia dodatkowego chłodzenia, czego nie trzeba było robić przy żarówkach tradycyjnych.

Jak widać, w przypadku żarówki LED można mówić zarówno o wadach, jak i o zaletach. To, które z nich przeważają i czy warto stosować oświetlenie LED, pozostawiam już pod rozwagę każdego z czytelników.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge