Zwiedzanie ziemi leszczyńskiej

Standard

Godzinę drogi od Poznania, kierując się na Wrocław, trafiamy na sporej wielkości miasto, które ma bardzo bogatą historię. Mowa tu o Lesznie, o którym wzmianki w dokumentach datowane są już na 1393 rok. Prawa miejskie Leszno otrzymało w 1547 roku. Nic więc dziwnego, że znajdziemy tu liczne zabytki. To jednak nie jedyne atuty tej miejscowości.

Okolice Leszna to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Znajduje się tu kilka jezior, gdzie można uprawiać sporty wodne albo wypocząć na plaży. Ściągają tutaj więc miłośnicy wędkarstwa, windsurfingu czy kajakarstwa. W sąsiedztwie jezior rosną liczne lasy, porozdzielane polami – idealne miejsce na rowerowe wycieczki. W mieście turyści często korzystają z usług dużej pływalni albo oglądają pokazy szybowcowe lub zawody żużlowe. Zdarzają się tu także koncerty, przedstawienia i wystawy. 

W Lesznie można także znaleźć wiele zabytkowych budynków. Przy placu Metziga znajduje się kościół świętego Krzyża – barokowa świątynia z wieżą, zbudowana w początkach XVIII wieku. We wnętrzu znajduje się ciekawy ołtarz główny, a przy kościele jest także lapidarium. To jednak nie jedyne obiekty historyczne warte uwagi. W mieście znajdziemy także wieżę ciśnień, która pochodzi z 1899 roku i zachowała się do dzisiaj w całkiem dobrym stanie. Podczas spacerów po ulicach zobaczymy też liczne kościoły, pałace i kamienice, które powstawały na przestrzeni ostatnich wieków.

Podczas zwiedzania warto także uwzględnić ratusz oraz inne zabudowania w okolicach leszczyńskiego rynku. Wiele jest tutaj również terenów zielonych, jak Park 1000-lecia, gdzie znajduje się także mini zoo oraz park linowy, który powstał tutaj niedawno. To dobre miejsce na spacer z dziećmi, bo w okolicy znajdziemy jeszcze plac zabaw.

Warto się wybrać także do Górki Duchownej niedaleko Leszna. Znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Obecny kościół powstał w 1700 roku na miejscu świątyni, która została zniszczona w pożarze. We wnętrzach można oglądać m.in. obraz Matki Bożej Pocieszenia, przed którym modli się każdego roku wielu pielgrzymów.

Bez problemów można tu także załatwić sobie miejsce do spania. W centrum działa kilka hoteli, a na przedmieściach znajdziemy także gospodarstwa turystyczne i inne tanie noclegi [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,leszno,0.html]. Leszno oferuje także możliwość skorzystania z ciekawych lokali gastronomicznych, których przybywa każdego roku. Na pewno każdy wyjedzie stąd zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>